Borsaya Yeni Başlayacakların Bilmesi Gereken Temel Bilgiler

Aklınızda borsaya girmek gibi bir düşünce varsa şu an doğru yerdesiniz. Çünkü bu yazıda sizlerle bilmeniz gereken temel bilgileri paylaşacağız. Başarılı bir yol izlemek istiyorsanız bu konuları iyi bir şekilde öğrenmenizi tavsiye ederiz. Ancak bu sayede birikimlerinizi güvenli şekillerde değerlendirebilir ve para kazanabilirsiniz.

Borsa Bilgi sitesi olarak, yeni yatırımcıların öğrenmesi gereken konular hakkında yazıları sizlerle paylaşıyoruz. Bu kapsamda en temel borsa bilgileri aşağıda sizleri bekliyor:

En Kısa Haliyle Borsa Nedir?

Hisse senedi gibi kıymetli evrakların ve ticari malların, bir aracı vasıtasıyla elektronik ortamda alım – satım işlemlerinin yapıldığı yere borsa denir. Tarihi olarak başlangıcı, pazar ve panayırlara dayanmaktadır. 15. yüzyılda başlayan işlemler, günümüze kadar birçok değişim göstermiş ve daha güvenilir hale gelmiştir. Bilinen ilk borsa ise Belçika‘ya bağlı Anvers‘tedir.

Borsada Nelere Yatırım Yapılır?

Borsada işlem gören yatırım araçları, kıymetli evraklar ve ticari mallar olarak gruplandırılabilir. Kıymetli evraklar; hisse senetleri, bono, tahvil gibi araçlardır. Ticari mallar ise dövizler ve emtialar olarak alt gruplara ayrılır. Emtia grubu en geniş grubu temsil etmektedir. Bu yatırım araçları ile hem spot hem de türev işlemler yapılabilmektedir. Türev işlemlerin yapıldığı VİOP hakkında bilgi almak için tıklayın.

Borsa Nasıl Oynanır?

Borsada yapılan işlemler belli bir mantık üzerinden gerçekleşmektedir. Bu mantık ise en kısa haliyle arz ve talep olarak açıklanabilir. Siz borsada alım yapmak istediğiniz zaman, aynı seviyeden bir sat emri olmalıdır. İşleminiz ancak bu şekilde gerçekleşir. Tüm emirler bir havuzda toplanır ve işlem sırasına göre eşleşirler. Eğer emrinize karşılık bir emir yoksa seans sonunda muhtemelen iptal edilir.

Borsa nasıl oynanır ve başarılı olmak için ne yapılır soruları en çok merak edilen konulardır. Bu konuda söyleyebileceklerimiz ise bellidir; bilgi ve deneyim sahibi olmadan borsada isteklerinize ulaşamazsınız. Önce borsa hakkında A’dan Z’ye bilgi sahibi olmalı ve ardından deneyim kazanmalısınız. Bu deneyimi kazanmak için deneme hesaplarını kullanmanız en iyi yoldur.

Borsadan Nasıl Para Kazanılır?

Borsada yaptığınız işlemlerden para kazanmak istiyorsanız doğru zamanda, doğru pozisyonu oluşturmalısınız. Bunun için hem piyasayı hem de yatırım araçlarını iyi bir şekilde takip etmelisiniz. Fiyatlar meydana gelebilecek değişimleri tahmin edebilmek için mutlaka verileri takip etmeli, analizler yapmalı ve yorum yeteneğinizi geliştirmelisiniz. Bu kapsamda kendinizi iyi tanır ve sağlam bir strateji uygularsanız para kazanırsınız.

Para kazanmanın mantığı; düşük fiyattan alıp yüksekten satmaktır. Bunun için de piyasa takibi yapmalı ve gelecek fiyat seviyeleri hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Aynı zamanda başkalarına aldırış etmeden işlemlerinizi gerçekleştirmeli ve istikrarlı bir şekilde hareket etmelisiniz. Para kazanmak için borsada nasıl yatırım yapmak gerektiğini öğrenmek için buraya tıklayın.

Borsa Riskleri Nasıl Engellenir?

Borsadan kaçınmanın en büyük nedenlerinden birisi, söz konusu olabilecek riskler nedeniyle batmaktır. Peki, bundan nasıl kaçınılır? Elbette borsanın yapısını iyi bir şekilde bilerek ve deneyim sahibi olarak. Borsadaki riskleri tanırsanız, onlar karşısında nasıl hareket etmeniz gerektiğini de bilirsiniz. Bu nedenle eğitim almanız büyük bir öneme sahiptir. Aynı zamanda belli bir deneyimin sahibi olmanız da gerekmektedir. Borsa öğrenmenin en kolay yolu ise internette sürekli araştırma yapmak ve aracı kurumların ücretsiz olan eğitimlerine katılmaktır.

Başkalarına aldırış etmeden ve tüyo beklentisine girmeden yapacağınız yatırım işlemleri, sizi borsada başarılı kılacaktır. Ama bu kadar sağlam bir psikolojiyle işlem yapabilmeniz için borsaya hakim olmanız gerekmektedir. İşte bu nedenle borsaya başlamadan önce sadece temel bilgileri değil, piyasaya ait tüm detayları öğrenmelisiniz. Bu kapsamda daha fazla bilgi almak istiyorsanız Borsa Nasıl Oynanır sitesinin yazdığı şu içeriğe göz atmanızı öneririm: http://borsanasiloynanir.co/borsa-temel-bilgiler/

Kaynak: BorsaBilgi.net

Kategoriler: Borsa Makaleleri

Bir cevap yazın